| 
+420 723309505 Email: slozil@zavodisteradslavice.cz

PAVEL SLOŽIL A ZÁVODIŠTĚ

Začátky dnešního dostihového závodiště Radslavice se datují do 80let minulého století. Na místě odchovny jalovic (salaš) vznikla v dobách JZD Moravská brána Prosenice, jezdecká stáj a k ní přidělen pozemek asi 7ha, na kterém vznikla malá dostihová dráha. Dostihy se zde konaly  jednou za rok. V tehdejší době to byly tzv. pouťáky. Svoji kariéru zde začínalo spousta jezdců, kteří se prosadili později i na velkých závodištích – Váňa, Šafář, Andrés, Vinklárek. Svěřence zde vozili trenéři Holčák, Andrés, Pindur, Novák a další. Svoji karitéru zde začal také kůň století Železník. Po revoluční době v roce 1992 přebírá středisko Pavel Složil a v září zde začíná působit jako soukromý trenér. V průběhu let se z pouťáků staly oficiální dostihy a proběhlo zde 5 kvalifikací Zlaté podkovy spřežení. Bohužel náhlý prodej pozemků a následná stavba fotovoltaické elektrárny zapříčinila konec dostihů. V současné době je k dispozici písková dráha 1600m, 7ha travnaté dráhy pro steeplechase včetně terénních skoků (irská lavice, stůl, seskok, kaskády). V areálu jsou také plastové skoky a živé ploty. Za dobu existence v soukromém sektoru zde bylo připraveno 15 účastníků Velké Pardubické, Chentlehamu, Meránu, Maienfeldu, Wroclavi a dalších zahraničních závodišť.

 

Úspěšná sportovní kariéra Pavla Složila začala již v dorosteneckém věku, nejprve v parkurových soutěžích, kde se mu podařilo získat 3.místo na mistrovství ČSR . Po vojně založil Tréninkové a výcvikové centrum koní v Radslavicích a věnoval se dostihovým koním. Během své jezdecké kariéry desetkrát startoval na Velké Pardubické. Svého vrcholu dosáhl, když v roce 1997 na koni Marketplace zůstal druhým o půl délky. Mezi další koně z jeho tréninku, se kterými slavil úspěchy, jsou patří třeba Lyrik, Lady Beata, Behistom Polárník, Mr Land.

Pavel Složil byl jako trenér mezi prvními, kteří vezli koně do Merana a Cheltenamu.

Na základě dosažených sportovních výsledků se umísťoval v anketě o sportovní osobnost regionu Přerov. V roce 1997 a 1999 skončil nejtěsnějším rozdílem na 2. místě a v roce 1998 se stal vítězem této ankety a byl vyhlášen sportovcem osobností regionu Přerov.